• E5 Üzeri 23 Nisan Sok. No:17 Merdivenköy Kadıköy İstanbul
  • Pzt-Cum: 8.30-17.30 Cmt: 8.30-12.00 Paz: Kapalı
Doktoru Arayın : 444 4 484

Kanserli Böbrek, Kadın Yollarından Çıkarıldı

-Kadın Doğum Yolundan (vajenden) Kapalı Teknik Kullanılarak Böbrek Tümörü Çıkarıldı-
 
Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Bölümüne  sol yan ağrısı şikâyetiyle başvuran 53 yaşındaki Fadime Polat isimli hastanın yapılan kontrollerinde sol böbreğinde 5 cm’lik tümöral oluşum tespit edildi.

-Kadın Doğum Yolundan (vajenden) Kapalı Teknik Kullanılarak Böbrek Tümörü Çıkarıldı-
 
Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Bölümüne  sol yan ağrısı şikâyetiyle başvuran 53 yaşındaki Fadime Polat isimli hastanın yapılan kontrollerinde sol böbreğinde 5 cm’lik tümöral oluşum tespit edildi. Daha önceden myom nedeniyle histerektomi (Rahmin alınması) ameliyatı geçirmiş olan hastaya ‘Laparoskopi yardımlı transvajinal NOTES Nefrektomi’ (kapalı yöntemle serbestlenen böbreğin kadın yollarından çıkarılması) operasyonu başarıyla gerçekleştirildi.
 
Hastaya uygulanan operasyonla ilgili bilgiler veren Cumhuriyet Üniversitesi Üroloji ABD Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kaan Gökçen,  Üroloji ve Kadın hastalıkları bölümlerince değerlendirilen hastaya 07 Mart 2016 tarihinde bu operasyonu gerçekleştirdiklerini söyleyerek
yapılan işlemin başarı ile sonuçlandığını belirtti.
 
Başarılı operasyonu gerçekleştiren Üroloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kaan Gökçen ve Prof. Dr. Gökhan Gökçe‘ye bu işlem sırasında Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Çağlar Yıldız eşlik etti.  Yaklaşık 1,5 saatlik operasyonla kadın yollarından tümörlü böbreğin başarıyla çıkarıldığını belirten Yrd. Doç. Dr. Kaan Gökçen, “Normalde böbreği çıkarmak için karında 4-5 cm’lik kesi yapılmakta iken sınırlı sayıdaki merkezlerde geçekleştirilen ve bölgemizde ilk olma özelliği taşıyan bu yöntem sayesinde doğal yollar tercih edilerek tümörlü böbrek organ torbasına alınıp kadın yollarından (Vajenden doğurtularak) çıkarılmıştır. Operasyonun  ikinci gün hiçbir sorunu olmadan taburcu olan hastamız eski sağlığına kavuşmuştur. Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji ve Kadın Hastalıkları doktorları ile emeği geçen tüm sağlık personeline teşekkürlerimi
sunarım” şeklinde ifadelere yer verdi.
 
Hasta Fadime Polat ise sağlık durumun çok iyi olduğunu, Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Üroloji Bölümü ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü hocaları,  hemşireleri ve sağlık çalışanlarından çok memnun kaldığını ifade ederek herkese teşekkür etti.